Ako som sa tešil na dnešný hokejový zápas so Slovinskom

Autor: Roland Šmihel | 15.2.2014 o 14:12 | (upravené 15.2.2014 o 15:31) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  1680x

Už dlhšiu dobu som sa tešil na športové súboje na prebiehajúcich zimných olympijských hrách v Soči. Zvlášť na zápasy hokejového turnaja, ktorý väčšina slovenských fanúšikov asi prežíva s najväčšími emóciami. Olympiáda pre mňa bola vždy nielen o športe a o výkonoch, ale je s ňou spätých veľa myšlienok, ktoré vytvárajú určitú filozofiu, ktorá sa  s olympijskými hrami spája už od čias starovekého Grécka. Tie myšlienky mi boli veľmi sympatické, už počas štúdia na Fakulte telovýchovy a športu, kde práve olympionizmus, bol jeden z predmetov, na ktorom sa mi trochu rozšíril obzor aj o iné rozmery olympijských hier.

Myslím, že s myšlienkami olympionizmu, by sa mal oboznámiť každý fanúšik, ktorý sa rozhodne zasadnúť na gauč pred televízor. Pretože, v takom prípade by vedel, že jeden z pilierov, na ktorých olympijské hry stoja sú ÚCTA a REŠPEKT. Nielen úcta  medzi športovcami, kde vždy bude jeden víťaz a celé pole porazených, ale aj rešpekt pred výkonmi držiteľov medaily, a úcta pred výkonom porazených.  Aj ten športovec, ktorí skončí na úplne poslednom mieste, v akejkoľvek  disciplíne, má za sebou cestu tvrdej každodennej práce a prekonávanie neuveriteľných prekážok na jeho ceste za úspechom.

Žiaľ úspech neprichádza vždy. V športe často rozhodujú okolnosti, o ktorých sa nám pred televíznou obrazovkou ani nesníva. Teda samozrejme nemyslím, tých slovenských  „trénerskych a športových expertov“, ktorí prostredníctvom diskusií a komentárov na webe, „vtipných“ obrázkov na sociálnych sietach okamžite odhalia príčiny neúspechu a stanovia „odborné“ riešenie, typu „Vůjtek by mal...bla, bla“. Takže úspešný z pohľadu výsledku, nebol ani dnešný zápas našich zo Slovincami.

Hľadal som myšlienku, ktorá by aspoň trochu odzrkadľovala súčasné vnímanie výkonu našich hokejistov medzi fanúšikmi. Natrafil som na jeden citát v nejakej staršej diskusii na webe. Tá diskusia vôbec nebola o športe, ale vypovedá presne o ceste, ktorá k športovému úspechu vedie.

"Úspech nie je pre slabých jedincov. Je pre tých, ktorí vstanú zo zeme nech sa deje čo sa deje. Je pre tých, ktorí padnú na kolená, oprášia sa a idú ďalej."

Slabí jedinci sú aj medzi fanúšikmi. Tí už asi našich hokejistov posadili do lietadla, ale vzhľadom na hrací systém hokejového turnaja, je cesta k úspechu ešte stále otvorená. Pamätám si na domáce majstrovstvá sveta 2011 v Bratislave, kde výsledky našich sklamali, asi nejedného fanúšika hokeja. Pozrel som si fotky z ich posledného zápasu na tých majstrovstvách proti Dánsku. Našiel som jednu fotografiu , ktorú keď som uvidel, tak som  presne vedel, čo zajtra urobím ja ....

Sadnem si pred televízor, a zase budem fandiť našim. A zase budem veriť, že teraz by to už mohol byť víťazný zápas. A keď to nevyjde ani zajtra, sadnem si pred obrazovku aj ďalší deň a budem s ÚCTOU a REŠPEKTOM sledovať ďalší zápas. A viete prečo? Pretože už to, že tí chalani sú na olympiáde je úspechom každého jedného z nich. Samozrejme mohli by sme polemizovať, kto tam ešte mal byť, alebo nemal byť. Ale to nie je podstatou olympionizmu. Dôležité je mať úctu pre výkonmi, chlapcov ktorí za náš tím nastúpia. Verím, že každý jeden z nich chce vyhrať a uspieť, aj napriek tomu známemu olympijskému heslu „že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“

Olympijské hry pokračujú a ja sa fakt teším na ďalší zápas J

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?