Ako zvoliť správneho starostu a poslancov – pomôcka pre voličov (nielen Senca)

Autor: Roland Šmihel | 12.11.2014 o 0:30 | (upravené 12.11.2014 o 0:42) Karma článku: 4,08 | Prečítané:  735x

Blíži sa ďalší vrchol tzv. supervolebného roka...  a tentokrát sa hraje o veľa. V hre sú kreslá starostov a primátorov, miesta v mestských zastupiteľstvách. Koho si vybrať? Podľa čoho by sa mal človek rozhodnúť?  Tento článok som napísal na podnet, ktorým bol určitý „ťahák“ pre voliča v našom meste.

Pár týždňov pred voľbami, sa začínajú na billboardoch a v inzertných novinách objavovať  rôzne tváre, niektoré známe... iné úplne nové. Wau... netušil som , že okolo mňa žije toľko odborníkov. V našom meste sú NOVÍ  ODBORNÍCI NA VŠETKO ... vyznajú sa v v ekonomickej reči čísel, vyznajú sa v životnom prostredí,  v cestovnom ruchu, školstve, vyznajú sa v architektúre... podľa mňa určite niekto z nich pozná dokonca aj liek na EBOLU.

Prvé čo ma napadne...“čo vlastne títo ľudia chcú? prečo kandidujú?... A počúvam: jeden chce už niečo zastaviť, alebo ukončiť... ďalší chce niečo zmeniť, alebo urobiť inak ... iný  zase plánuje to, alebo začať tamto... Hneď sa teda pýta sám seba: „ No a kde boli doteraz?“ Prečo niečo nemenili, prečo niečo nerobili inak ...

1. A tu je prvá príležitosť  na identifikovanie správneho kandidáta na poslanca nejakom jednoduchom príklade. Chýba niekde detské ihrisko s preliezačkami...

  • Nesprávny kandidát vykrikuje, že je ich málo... v poukazovaní na chyby je veľmi vytrvalý (to môže na niektorých zapôsobiť) . Nájde koho by za to obvinil, a začne ukazovať na neho prstom, že to on za tie chýbajúce preliezačky môže. Začne hrať úlohu záchrancu a spasiteľa.
  • Správny kandidát nečaká a nehľadá vinníkov... začne zháňať peniaze na to detské ihrisko, využije všetky svoje kontakty a vlastné zdroje, aby tam to ihrisko stálo čo najskôr (a nie až po voľbách, v ktorých bude zvolený). Rieši veci hneď a okamžite bez veľkých „egomasturbačných“ výstupov.

ZÁVER: Dôkazy o správnosti  kandidáta by ste mali vidieť okolo seba denne (výsledky a dôkazy by nemali byť nahradené predvolebnými sľubmi).

2. Druhý príklad, ktorý by mal byť pomôckou pre správnu voľbu starostu nebude ilustračný, ale konkrétny. Príkladom budú parametre, ktoré by budúci starosta mal mať.

Keďže sa v rámci svojej profesionálnej kariéry venujem osobnému rozvoju, rôznym školeniam a tréningom dovolím si vytvoriť takú vlastnú typológiu kandidátov. Tak, ako vykazujú určité spoločné znaky napríklad klienti v obchode, alebo manažéri pri riadení ľudí... vykazujú nejaké spoločné znaky aj kandidáti na starostu. Je úplne jedno, z akej je politickej strany, alebo či je nezávislí ... pre účely mojej typológie použijem iné rozdelenie... rozdelím ich podľa spôsobu riešenia problémov a odlišným tendenciám pri rozvoji zverených hodnôt.

Ako tak sledujem média tak vo väčšine miest sa vyskytuje niektorí z týchto druhov kandidátov na starostu (pozícia niektorých sa môže samozrejme prekrývať):

A. Občiansky aktivista  - to nie je bohvie čo.  Väčšinou sa orientuje len na „sebecké“ riešenie  svojej oblasti, v ktorej je aktívny. Má problém chápať veci v súvislostiach a pri riešeniach robiť kompromisy. Preceňuje oblasť, v ktorej sa aktivizuje (napr. je schopný dať prednosť nejakému chrobákovi  pred 30 bytmi pre mladé rodiny). Navyše má tendenciu byť veľmi „hlučný“ a neustálym poukazovaním na chyby môže ostatných úplne znechutiť  (nenechajte  si prosím znechutiť svoje mesto).  Nepoznám žiadny konkrétny  príklad dobrého starostu - občianskeho aktivistu.

B. „Profesionálny“ politik  - úplná hrôza.  Treba byť na pozore. Väčšina ľudí nedokáže úplne odhaliť jeho zbrane. Používa rôzne nástroje, najčastejšie manipuláciu. Tvári sa, že chce byť Vašim priateľom a rozprávať sa s Vami, manipuluje však faktami, majstrovsky skresľuje informácie a zneužíva slabších jedincov populistickými nástrojmi (typický príklad je Fico a jeho vianočné dôchodky, vlaky zadarmo  a pod.) Neodporúčam voliť, pretože politik je zvyknutý fungovať vo volebných cykloch a zvyčajne po nich zostáva vykradnutá mestská pokladňa a zadlžené mesto. Príklad v Žiline - pán s vodičákom na tank.

C. Zamestnanec  v nejakom odvetví (môže ísť o učiteľa, lekára, právnika či manažéra a iné pozície). Dôležité je, že napriek tomu že sa môže jednať o kvalitného odborníka, pravdepodobne má slabiny vo vytváraní  príležitostí a preberaní maximálnej zodpovednosti. Zamestnanec sa vždy zamestnal, aby dostával fixný plat a k tomu maximálne benefity (gastrolístky, služobné auto a podobne). Nikdy sa úplne neobetuje a nevydá zo seba maximum, keďže „to nie je jeho firma“.  Tento človek môže byť dobrý kandidát na poslanca, ale ako starosta mestu veľmi nepomôže rásť.

D. Podnikateľ  - môj favorit.  Aj keď opäť platí, že treba byť ostražitý. Úplnou katastrofou môže byť neúspešný podnikateľ. Keď niekto nedokáže vybudovať úspešnú firmu, určite nezvládne riadiť mesto. Ak niekto nedokázal vytvoriť príležitosti a pracovné miesta, dať prácu 10, 20 či 50 ľuďom určite nedokáže efektívne riadiť a spravovať majetok mesta a poskytovať kvalitné služby pre tisíce ľudí v nejakom meste. Dobrý podnikateľ zároveň vie aj dobre hospodáriť – vie kedy investovať, kde usporiť a kde nájsť iné zdroje prípadne operatívne alokovať potrebné financie. Ideálne je ak dokáže aj základnú myšlienku podnikania a tou je vytváranie zisku správne uplatniť v prospech ľudí, ktorí žijú v danom meste.

Tu sa mi aj veľmi jednoducho hľadal príklad – MICHAEL BLOOMBERG. Je to 108.primátor „mesta miest" New Yorku. Ako podnikateľ založil v roku 1981 firmu Bloomberg, ktorá pôsobí v oblasti finančného spravodajstva a informačných služieb. Táto spoločnosť so sídlom v New York City (v meste, kde sa stal stal v r. 2002 – 2013 primátorom) má dnes 9.500 zamestnancov vo viac ako 130 mestách po celom svete. Za jeho éry zažilo mesto obrovský rozmach a vyriešilo problémy, s ktorými neúspešne bojovalo dlhé roky predtým (kriminalita a pod.)

ZÁVER : to podstatné ...do vedenia mesta nešiel ako občiansky aktivista, politik ani nejaký dobrý odborník (zamestnanec či manažér)  z nejakej veľkej firmy. Mesto prebral ako úspešný podnikateľ, majiteľ firmy... zdôrazňujem úspešný podnikateľ a majiteľ úspešnej firmy, ktorej obrat bol možno porovnateľný s rozpočtom mesta. Keď dokázal byť podnikateľ dosť dobrý pre New York, je pravdepodobné, že takýto podnikateľ bude dobrým kandidátom aj pre Vaše mesto.

Každý máme svoje „mesto miest“ pre niekoho je to Bratislava, pre niekoho Košice ... pre mňa je to Senec.Nie som žiadnym kandidátom ani nikoho podporovateľom. Kedže sa snažím vnímať veci "otvorenými očami", pôjdem voliť a mám vlastnú pomôcku :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?